Jadąc do Wenecji byłam przygotowana na zawód przereklamowanym pięknem tego miasta, smród kanałów, tysiące turystów i kosmiczne ceny. Spodziewałam się, że pojedziemy tam raz i więcej nie wrócimy. Och, jak bardzo się myliłam! Po dwudniowym pobycie stwierdzam, że Wenecji się nie zwiedza, tylko jej doświadcza. Trzeba zgubić się w wąskich uliczkach, trafić na opustoszały mostek, usłyszeć śpiewających gondolierów, odwiedzić rzemieślnicze sklepiki i spróbować choć jednego z tamtejszych specjałów, żeby poczuć magię tego miasta.

W tym wpisie przedstawię Wam dziesięć miejsc, które są niejako wizytówkami Wenecji. Jednak to, co zrobiło na nas największe wrażenie to zdecydowanie fakt, że w tym mieście można autentycznie w pobliżu centrum zostać całkiem samym. Po odbiciu w bok od głównych przejść, bez problemu znajdziecie urokliwe mostki bez ani jednego człowieka w pobliżu, piękne uliczki czy gondolierów szykujących się do pracy. Na mnie dodatkowo oddziaływała świadomość, że miasto i wszystkie kamienice utrzymują się na palach w wodzie. Jestem w totalnym szoku, że nic tam się nie zawala ani nie zapada (zazwyczaj). Chociaż część osób twierdzi, że taki niestety będzie koniec Wenecji. Przez koszmarnie dużą liczbę turystów, z miasta wyprowadziła się ponad połowa mieszkańców w ciągu ostatnich 10 lat. Podobno niedługo mają zostać wprowadzone ograniczenia co do ilości osób wpuszczanych dziennie do tego jedynego na świecie miasta na wodzie.

Jeżeli chodzi o mity dotyczące Wenecji, to opiszę Wam je w osobnym wpisie. Tak samo jak garść praktycznych wskazówek, które będą przydatne przy pierwszej wizycie. Gdybym zawarła wszystko tutaj, post zapewne przekroczyłby 2000 słów i nikomu by się nie chciało przez to przebrnąć ??. Poniżej skupiam się już tylko na top 10 miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w Wenecji ?.

1. Bazylika i dzwonnica św. Marka

Bazylika św. Marka jest przepiękną budowlą, którą zwyczajnie trzeba zobaczyć będąc w Wenecji. Tym bardziej, że niewiele jest tam tak wystawnych budynków. Do środka można wejść za darmo, jednak nie wolno mieć ze sobą żadnego bagażu (nawet torebki). Dzwonnica nie jest już tak okazała i według mnie jej wygląd nie pasuje za bardzo ani do Bazyliki, ani do Placu, ani do Pałacu Dożów. Jednak jeżeli zapłacisz 7 euro i wjedziesz na jej szczyt, zapomnisz o tym. Z góry rozpościera się widok na całą Wenecję i kilka pobliskich wysepek. Pierwsze zdjęcia robiliśmy w godzinach około południowych, natomiast dalsze cykaliśmy o 8 rano następnego dnia. Myślę, że poranek to świetna pora na pstrykanie fotek w Wenecji. Nie ma wtedy tłumu ludzi a światło nie jest o dziwo tak ostre jak zazwyczaj w tych godzinach.

2. Plac św. Marka

Jest to największy plac jaki w Wenecji widzieliśmy i jedna z jej najbardziej rozpoznawalnych wizytówek. Bezpośrednio na nim znajduje się Bazylika i Dzwonnica św. Marka a kierując się do kanału Grande, miniecie Pałac Dożów. Stąd też można szybko przejść do Mostu Westchnień, czy zrobić piękne zdjęcia z widokiem na postój gondol czy kościół Santa Maria Della Salute. Polecamy odwiedzić go rano, zanim przepełni się turystami. Warto też przyjść na kawę do najstarszej kawiarni w Wenecji – Caffe Florian. Wydacie sporo, koło 15 euro za filiżankę, ale poczujecie też magię i klimat, którego na próżno szukać w innych miejscach. W kawiarni jest grana muzyka na żywo (kiedy my byliśmy, eleganccy skrzypkowie wygrywali akurat „My Heart Will Go On”, oczywiście się poryczałam bo to było totalnie jak z Titanica wyjęte ??) a kelnerzy chodzą we frakach. Niesamowite przeżycie.

Fun fact: gołębie na placu nie boją się ludzi i jak się postaracie, to będą Wam jadły z ręki ?.

3. Pałac Dożów

Przepiękny budynek znajdujący się zaraz przy przystanku vaporetto i kanale Grande. Był siedzibą dożów, czyli władców Wenecji, wybieranych dożywotnio. Warto zwiedzić go również w środku. Po wykupieniu biletu, możemy przejść się również Mostem Westchnień i zobaczyć więzienie. My o tej opcji nie wiedzieliśmy, a tym bardziej o „Itinerari Segreti”, czyli sekretnej godzinnej trasie wycieczki, obejmującej zwiedzanie normalnie nieudostępnianych komnat i części podziemi, więc „niestety” musimy do Wenecji wrócić i koniecznie to nadrobić ??. Pałac znajduje się przy Piazzetta di San Marco, czyli placu z najdroższymi kawiarniami w Wenecji (w tym najstarszej Caffe Florian).

4. Most Westchnień

Most ten przemierzali więźniowie, którzy zostali skazani na śmierć, lub dożywotnie więzienie. Idąc nim, mogli po raz ostatni spojrzeć na miasto przez małe ażurowe okienka. To pewnie wtedy następowało wzdychanie za utraconą wolnością. W więzieniu czekała ich niechybna śmierć w strasznych warunkach. Atrakcję tą można zobaczyć z dwóch innych mostków. Na zdjęciu, za Mostem Westchnień, widać zatłoczony most zlokalizowany przy Pałacu Dożów. My natomiast nieświadomie trafiliśmy na inny most, którym doszliśmy aż do weneckiego Arsenału.

5. Most Rialto

Największy i najstarszy most na Kanale Grande. W jego pobliżu od zawsze toczyło się życie miasta. W okolicy znajdziemy targ rybny i owocowo-warzywny, a także centrum handlowe z punktem widokowym (na dachu Fondaco dei Tedeschi). Na zdjęciach możecie zobaczyć jak most wygląda z rana i w okolicach południa. O 8 będziecie mogli rozkoszować się w pełni jego widokiem, ciszą i spokojem. Natomiast w godzinach 9-22 ciężko znaleźć na nim kawałek wolnego miejsca wśród tłumu turystów z całego świata.

6. Canal Grande

Czterokilometrowa cieśnina w kształcie odwróconej litery S. Kanał Grande przecina całą Wenecję na dwie części. Warto zapłacić 7,50 euro i przejechać się po nim tramwajem wodnym (vaporetto). Będziecie wtedy mogli podziwiać wszystkie najpiękniejsze pałace i kamienice położone wzdłuż jego brzegów. Dla nas było to niesamowite przeżycie. Szczególnie, kiedy widzieliśmy wejścia do różnych kasyn i hoteli, do których ludzie wysiadali prosto z wodnych taksówek bądź prywatnych łódek.

7. Santa Maria Della Salute

Kościół wybudowany w podzięce Najświętszej Maryi za zakończenie epidemii dżumy, która wybiła prawie 1/3 mieszkańców Wenecji. Jego charakterystyczna kopuła jest jednym ze znaków rozpoznawczych miasta. Najlepsze punkty widokowe na kościół to przystanki gondoli w pobliżu Pałacu Dożów, lub Most dell’Accademia (mój faworyt!).

8. Przystań gondoli

Gondoli w Wenecji są setki. Ich przystani także. Ale miejsca, które zrobiły na nas największe wrażenie to zdecydowanie przystań przy Pałacu Dożów, przystań przy hotelu Cavalletto (gdzie gondolierzy szykowali się do pracy) i niepozorne podwórko w drodze do Kanału Cannaregio (gdzie znajdował się warsztat naprawczy gondoli).

9. Most dell’Accademia

Drewniano-żelazny most, z którego rozpościera się przepiękny widok na kościół Santa Maria Della Salute. Jeden z czterech mostów łączących brzegi Kanału Grande.

10. Mosty i Kanały

Jest jedna rzecz, a właściwie dwie, których w Wenecji Wam nie zabraknie. Zdecydowanie są to mosty i kanały. Bez problemu znajdziecie malownicze zakątki tylko dla Was, gdzie może przeszkodzić Wam tylko jakiś biedny, zabłąkany turysta lub lokalny mieszkaniec spieszący się do pracy lub domu. Większość tych zakątków jest tak piękna, że niczym nie odbiega od najbardziej zatłoczonych miejsc w mieście. Ja zdecydowanie pokochałam Wenecję za możliwość pozostania samemu i odsapnięcia od natłoku ludzi ❤️.

To już całe całe nasze subiektywne zestawienie 10 miejsc, które trzeba w Wenecji zobaczyć. My z przyjemnością tam wrócimy i odkryjemy jeszcze więcej, bo to miasto ma do zaoferowania zdecydowanie za dużo, żeby to zmieścić w dwóch dniach pobytu. Byliście kiedyś w Wenecji? Znacie inne, ciekawe i urokliwe miejsca? Jeżeli tak, to koniecznie nam piszcie, żebyśmy wiedzieli, gdzie udać się kolejnym razem ❤️.