To, że uwielbiam horrory już wiecie ?. Pochłaniam je nałogowo, regularnie co tydzień na nocnych seansach z przyjaciółką ?. Naszymi faworytami są dwa rodzaje tematyki horrorów. Pierwsze to te, które mają w sobie głębszy sens, są logiczne i końcówka rozwala system (najlepiej, żebyśmy się jej nie spodziewały/domyślały i żeby tworzyła spójną całość z resztą filmu). Drugie natomiast to takie, które są siekankami, gdzie zazwyczaj jedna osoba, która ma delikatnie wyższe IQ od pozostałych, zostaje przy życiu (a my drzemy się jak nienormalne pół filmu „po cholerę tam leziesz w tej ciemności?!” i obmyślamy jak my byśmy przetrwały w danych okolicznościach) ?. Dzisiaj zapraszam Was więc na zestawienie 10 najlepszych horrorów 2018 i 2019 roku. Choć szczerze muszę przyznać, że niestety tylko trzy pierwsze są prawdziwymi kozakami, które pozostawiły mnie horrorowo spełnioną na jakiś czas ?.

1. Delirium

To film, który uważam za najlepszy w całym zestawieniu. Rozwalił mi system końcówką. W ogóle się jej nie spodziewałam. Opowiada o mężczyźnie, który wyszedł z zamkniętego ośrodka na okres próbny. Przez 30 dni ma mieszkać w swojej rezydencji i nie może jej opuszczać. Szkoda tylko, że w środku zaczynają się dziać niepokojące zdarzenia… Bardzo polecam film osobom, które lubią myśleć w trakcie oglądania. Według mnie zakończenie było fenomenalne i połączyło wszystkie wątki w całość. Poproszę więcej takich horrorów.

2. Trauma

Nie do końca wiem, czy można ten film nazwać horrorem. Część źródeł opisuje go jako thriller, część jako film grozy. W każdym razie jest naprawdę dobry. Według mnie to thriller psychologiczny a takie już trochę podchodzą pod horrory ?. Fabuła skupia się na mężczyźnie, którego córka ulega wypadkowi. Kiedy ten zawozi ją do szpitala, lekarz kieruje dziewczynkę na tomografię. Ma być przy niej matka. Po kilku godzinach, facet zaczyna się denerwować i rozpytywać o żonę i córkę. Wszyscy utrzymują, że od samego początku był w szpitalu sam i nikt jego rodziny nie widział. Gorąco polecam, warto obejrzeć. Ja końcówkę podejrzewałam, ale i tak nie żałuję czasu spędzonego na oglądaniu tego filmu. Fajnie trzymał w napięciu do samego końca.

3. Naznaczony: Ostatni klucz

To horror zarówno dla fanów serii, jak i tych którzy po raz pierwszy będą mieli kontakt z „Naznaczonym”. Akcja skupia się na życiu medium, która pomaga ludziom doświadczających paranormalnych zjawisk. Tym razem zostaje wezwana do swojego rodzinnego domu. Uwielbiam i polecam całą serię. Warto obejrzeć wszystkie trzy filmy na raz, wtedy mamy pełny obraz sytuacji.

4. Winchester. Dom duchów

Nie wiązałam z tym filmem zbyt dużych nadziei, a jednak pozytywnie mnie zaskoczył. Lubię, jak horror jest „oparty na faktach”, nawet mimo tego, że zazwyczaj są mocno naciągane. Fabuła skupia się na Sarze Winchester, która wiecznie przebudowuje swoją rezydencję. Jest bowiem przekonana, że dzięki temu nie dopadną ją duchy zmarłych, zabitych z karabinu Winchester, który został skonstruowany przez jej męża. Horror ten ma sensowną fabułę, szczęśliwe zakończenie i sporo jump scare’ów.

5. Prodigy. Opętany

Z tym horrorem też nie wiązałam zbyt dużych nadziei a zostałam pozytywnie zaskoczona. Co najważniejsze, nie jest o typowym, standardowym opętaniu. Pokazuje coś nowego. I ja to kupuję. Końcówka mnie trochę rozczarowała, można było to zdecydowanie lepiej rozegrać. W każdym razie, film skupia się na chłopcu, który po skończeniu 8 roku życia zaczyna się zmieniać. Staje się agresywny i creepy jak jasna cholera ?.

6. Uciszyć zło

Film ten skupia się na grupce łowców duchów, którzy są zwykłymi oszustami i naciągaczami. Pewnego dnia zostają wezwani do nawiedzonego domu, gdzie ich sztuczki nie będą potrzebne ?. Trochę o duchach, trochę siekanka, generalnie lekki i przyjemny horror ?. Zakończenie do przeżycia, tragedii nie ma.

7. Zakonnica

Szczerze mówiąc, ten film jest dobry, ale również mega niedorzeczny. Ksiądz i przyszła zakonnica zostają wysłani do starego opactwa, żeby zbadać, czy jest nawiedzone. I tu zaczyna się mindfuck, bo kto normalny rozmawia z matką przełożoną, która brzmi jakby gadała z zaświatów i nie wzywa od razu posiłków? Albo słysząc/widząc pierwszej nocy przerażające rzeczy stwierdza „a, pójdę na stary cmentarz sprawdzić, co to?”. Ja bym od razu po papieża z drużyną czołowych egzorcystów jechała a nie szukała dalej dowodów. Za to „Zakonnica” ma u mnie dużego minusa. Plusy lecą natomiast za jump scare’y, napięcie i końcówkę.

8. Przebudzenie dusz

Dobry horror, całkiem fajnie rozwala mózg ?. Szkoda, że zakończenie nie jest do końca wyjaśnione. Film opowiada historię sceptyka, który stara się udowodnić, że zjawiska paranormalne nie istnieją. Trafia jednak na trzy bardzo dziwne przypadki…

https://www.youtube.com/watch?v=IYyfkpCIWvc

9. Mara

Kto kiedyś doświadczył paraliżu sennego? Ja bardzo często go miałam. Zaczął pojawiać się rzadziej, jak nauczyłam się go opanowywać – zamykałam oczy i starałam się poruszyć małym palcem. Pomagało. Teraz już nie pamiętam, kiedy dopadł mnie ostatnio. I właśnie o tym zjawisku jest ten horror. Mara to postać strasząca i zabijająca ludzi w trakcie paraliżu sennego. Główną postacią jest pani psycholog, która stara się rozwiązać zagadkę śmierci pewnego mężczyzny.

10. Halloween/Ciche miejsce

Nie mogłam się zdecydować, który z tych horrorów wybrać na miejsce 10. „Halloween” byłoby moją ulubioną siekanką, gdyby wreszcie główna postać wykazała się ponadprzeciętną inteligencją i sprytem. Niestety, tak się tutaj nie dzieje. Bardzo zawiodłam się na charakterze Jamie Lee Curtis. A miała taki potencjał, żeby zmienić się z ofiary w łowcę… Wiecie, taka postać dająca satysfakcję „a masz za swoje, karma Cię dopadła”. A tu kicha.

Natomiast „Ciche miejsce” ma bardzo niewykorzystany potencjał. Fabuła super, szkoda tylko, że zachowania bohaterów nie należą do najinteligentniejszych. No kurczę, co byście zrobili, gdyby po świecie grasowały potwory, które zabijają za najmniejszy hałas? Wygłuszyli cały dom? Zamieszkali w wytłumionym bunkrze? Zainstalowali wokół różne pułapki dźwiękowe? No cóż, nasi bohaterowie o tym nie pomyśleli…

To już całe moje zestawienie najlepszych horrorów 2018 i 2019 roku. Chociaż zobaczymy, może jeszcze coś wartego uwagi się pojawi do końca grudnia. Do części filmów nie dodałam zbyt zachęcających opisów, ale naprawdę są to najlepsze pozycje z ostatniego półtora roku. Nadrabiając wszystkie horrory z tego okresu natrafiłam na tyle totalnych gniotów, że zrobię o nich osobny wpis. Prawdopodobnie pojawi się jutro, póki jestem ze wszystkim na świeżo ?.

Jakie są Wasze ulubione horrory z 2018 i 2019 roku? Znalazły się w moim rankingu, czy może je pominęłam?