Ludzie dzielą się na tych, którzy horrory kochają i nałogowo oglądają oraz na tych, którzy ich nienawidzą i boją się oglądać.  My należymy do pierwszej grupy, uwielbiamy robić sobie długie seanse z dreszczykiem grozy ? Najbardziej lubimy te filmy, które mają mocne zakończenia, najlepiej takie jakich się nie spodziewamy ale jednocześnie są sensowne i tworzą logiczną całość z resztą. Poniżej znajdziecie nasze top 15 horrorów, które warto obejrzeć żeby wczuć się w Halloween’owy klimat.

1) Smakosz części 1 i 2 (2001, 2003)

Co 23 lata wiosną… przez 23 dni… żeruje Smakosz.
W pierwszej części rodzeństwo Trish i Darry wracają do domu, kiedy jakiś świr z charakterystycznym klaksonem (który słyszę w głowie nawet teraz!) w dziwnej pół-ciężarówce prawie spycha ich z drogi. Następnie widzą go wrzucającego pokrwawione worki do rury przed kościołem. Jako jedyni świadkowie na rzadko uczęszczanej szosie, postanawiają to sprawdzić. Co będzie dalej? Obejrzyjcie koniecznie!

W drugiej części psuje się autokar, którym podróżuje drużyna sportowców i cheerleader’ek wraz z opiekunami. Oczywiście sam z siebie ten autokar się nie zepsuł ? Mieli pecha natrafić na ostatni dzień żerowania Smakosza…Ten horror ma specjalne miejsce w moim sercu. Wiążą się z nim jedne z najfajniejszych wspomnień z czasów, gdy byłam nastolatką. Wiecie – 3 dziewczyny (❤️), środek nocy, duży telewizor, cisza w domu, wino i… można się wystraszyć ?? Uwielbiam ten film i szczerze polecam Wam go obejrzeć. Tylko proszę, zadbajcie najpierw o odpowiedni klimat (dotyczy wszystkich horrorów, bo oglądanie ich w dzień zwyczajnie nie ma sensu, żaden Was wtedy nie przestraszy). Nie uwzględniłam tutaj trzeciej części, ponieważ jest dużo słabsza od swoich poprzedniczek. Liczyłam na kontynuację części drugiej i niestety się zawiodłam.

2) Wzgórza mają oczy (2006)

Szczęśliwa rodzinka jedzie na wczasy, niestety tatko chcący pozwiedzać bezdroża USA wybrał trasę po totalnym pustkowiu. Kiedy trafiają na stację benzynową, „przemiły” właściciel wskazuje im skrót przez wzgórza. No cóż… nie było najlepszym pomysłem posłuchanie tego dziwaka.
Film jest super i polecam Wam również obejrzenie kolejnych części (2 i 3), które dorównują atmosferą pierwowzorowi.

3) Koszmar z ulicy wiązów (2010)

Kto nie słyszał o Freddy’m Kruegerze? Istnieją jeszcze takie osoby? Film po którym wrażliwym będzie ciężko zasnąć. W końcu tylko w snach Freddy może Was dorwać ?
W tym filmie tylko widz odróżnia jawę od snu. Postaci same nie wiedzą, kiedy śpią na jawie i przenoszą się do mrocznego świata Krueger’a. Człowiek o spalonej twarzy i metalowych pazurach spróbuje zabić każdego, kto się tam znajdzie. Jaka była jego historia? Czemu ma spaloną twarz? Dlaczego poluje tylko na konkretne osoby? Odpowiedzi szukajcie w filmie ?

4) Droga bez powrotu (2003)

Istnieje 6 części tego horroru, co jak dla mniej jest najlepszym dowodem na to, że warto go obejrzeć. Trochę przypomina mi „Wzgórza mają oczy”, jednak tutaj akcja dzieje się w lecie i w grę wchodzą troszkę inni mutanci. Niemniej, tak samo brutalni i żądni krwi. Chris, chcący ominąć korek wybiera nieznaną drogę przez las. Uderza we wcześniej już rozbite auto i wraz z jego pasażerami szuka ratunku w głębi lasu (logika Amerykanów zawsze na propsie ?).

5) Krwawe walentynki (2009)

Mój ulubiony horror walentynkowy ❤️ Idealny dla par na wieczór halloween’owy. Tom wraca do swojej rodzinnej miejscowości w dziesiątą rocznicę masakry, w której zginęło 22 mieszkańców tegoż miasteczka. Wtedy też znowu zaczynają ginąć ludzie i oczywiście wszystkie podejrzenia spadają na nowo przybyłego Toma. Kto okaże się zabójcą? Obstawiajcie w trakcie oglądania! My nie zgadliśmy ?

6) Dom woskowych ciał (2005)

Moja pozycja obowiązkowa. Wywarł na mnie spore wrażenie. Bazuje na zupełnie innej tematyce co większość horrorów, pomimo że zaczyna się podobnie. Grupa młodych osób jedzie na mecz football’u. Zatrzymują się na noc na polanie, gdzie robią sobie biwak. Rano orientują się, że ktoś zepsuł im auta. Idą do opuszczonego miasteczka w poszukiwaniu części. No i oprócz części znajdują mnóstwo figur woskowych. Co w nich dziwnego? Kto mieszka w miasteczku? Zobaczcie sami!
PS. Zobaczycie w nim Paris Hilton, która za swoją rolę otrzymała Złotą Maliną jako najgorsza aktorka drugoplanowa. Na szczęście widzimy ją praktycznie w samych dwuznacznych sytuacjach z jej facetem, więc nie ma tragedii.

7) Resident evil  (2002)

Bardzo lubię wszystkie sześć części RE i jestem maniaczką filmów i serialów o zombie. Korporacja Umbrella prowadzi prace nad pewnym wirusem. Oczywiście pewnego dnia dochodzi do tragedii i wirus poprzez instalację rozprzestrzenia się po całej firmie zamieniając pracowników w zombie. Grupa komandosów zostaje wysłana, aby wyjaśnić co zdarzyło się w podziemiach.
Kiedyś zrobię top 10 gniotów z tego gatunku, bo niestety zmarnowałam na takie sporo czasu… Ten horror zdecydowanie Wam polecam, od niego zaczął się mój fanatyzm żywymi trupami ?

8) 28 dni później i 28 tygodni później (2002 i 2007)

To dwa kolejne godne polecenia filmy o tematyce zombie. Widok opustoszałego Londynu do tej pory robi na mnie mega wrażenie. Oba filmy dotyczą życia i walki o przetrwanie po rozprzestrzenieniu się wirusa zamieniającego ludzi w zombie.

9) Sinister (2012)

Pisarz Ellison z premedytacją wprowadza się ze swoją żoną i dwojgiem dzieci do domu, w którym została zamordowana cała rodzina. Liczy na zebranie dobrego materiału do swojej książki. Znajduje na strychu projektor i pudło filmów, które okazują się nagraniami zabójstw poprzednich mieszkańców domu. Pisarz zaczyna prowadzić własne śledzwo, które raczej na dobre mu nie wyjdzie…

10) Shutter – Widmo (2004)

Koniecznie obejrzyjcie wersję tajską (istnieje też amerykańska). Para Tun i Jane wracając do domu potrącają samochodem przechodzącą przez ulicę dziewczynę. Jako że oboje są pod wpływem alkoholu, uciekają z miejsca zbrodni. Po pewnym czasie na swoich zdjęciach Tan (jest fotografem) zauważa cień łudząco podobny do zabitej kobiety. Wkrótce jego przyjaciele zaczynają ginąć w niewyjaśnionych okolicznościach…

11) Zejście 1 i 2 (2005, 2009)

W obu częściach grupa ludzi schodzi do jaskini, gdzie zostają uwięzieni. W ciemności czyhają istoty, które polują na wszystko co się rusza. Film świetnie obrazuje walkę o przetrwanie, gdzie jedni ludzie nie liczą się z nikim poza sobą a drudzy nie zatracają swojego człowieczeństwa. Można się porządnie wystraszyć. Cały film rozgrywa się w ciemności, jednak jest profesjonalnie nakręcony i nawet taki ślepiec jak ja wszystkie szczegóły widział (chociaż po czasie zastanawiam się czy to dobrze ?)

12) Inni (2001)

Film o równie zaskakującym zakończeniu co „Szósty zmysł”. Trzyma w napięciu do samego końca. Samotna matka z dwójką dzieci, które chorują fotofobię czeka na powrót męża. W domu panuje ścisła reguła, że żadnych drzwi nie można otwierać dopóki nie zamknie się wszystkich innych. Z biegiem czasu kobieta orientuje się, że w domu oprócz jej i dzieci jest ktoś jeszcze.

13) Klątwa Ju-on (2003)

To był chyba pierwszy horror, jaki obejrzałam ?. Opowiada historię nawiedzonego domu, gdzie mąż zamordował żonę a ich syna nigdy nie odnaleziono. Śmierć żony wywołała tytułową klątwę, która objawia się jako ona lub jej syn. Każda osoba przekraczająca próg domu ginie…

14) Mroczne wizje (2015)

Kocham ten film i nie mam pojęcia, dlaczego większość osób go nie zna! Ci z Was, którzy tak jak my uwielbiają filmy z niespodziewanym aczkolwiek sensownym zakończeniem będą mieli ucztę. Naprawdę warto poświęcić czas na ten horror. Napięcie budowane jest stopniowo aż do samego momentu kulminacyjnego na końcu, kiedy to wszystko się wyjaśnia. Ciężarna kobieta przeprowadza się wraz z partnerem do winnicy. Zaczynają ją męczyć przerażające wizje. Słyszy głosy i widuje zakapturzoną postać. Nie ma pojęcia jak wielkie niebezpieczeństwo zagraża jej rodzinie.

15) Upiorna noc halloween (2007)

Na koniec zostawiłam typowo klimatyczny horror, który pomoże Wam wczuć się w atmosferę Halloween. Nie jest jakąś tandetą, których obejrzałam już dosyć sporo w tej tematyce. Na fabułę składa się kilka połączonych opowieści, których akcja toczy się w noc Halloween.

To 15 horrorów, które najbardziej zapadły mi i Piotrkowi w pamięć. Tak naprawdę oglądałam ich dziesiątki i spokojnie napisałabym o swoim top 50 czy nawet 100 ? Jakie są Wasze ulubione filmy z tego gatunku? Może zaskoczycie mnie jakimś tytułem, którego nie znam? Czekam z niecierpliwością ?

Edit 2020:

16. Naznaczony 1, 2 i 3

Uwielbiam i polecam całą serię. Warto obejrzeć wszystkie trzy filmy na raz, wtedy mamy pełny obraz sytuacji.

17. Lustra 1 i 2

Bardzo lubię „Lustra”. Nareszcie coś innego niż siekanka, duchy, albo osoby z chorobą psychiczną ?.

18. Veronica

To naprawdę dobry horror. Śmiem stwierdzić, że dawno tak realistycznego kina grozy nie oglądałam. Opowiada historię dziewczyny, która przy pomocy planszy Oujia próbuje porozmawiać ze zmarłym ojcem. Nawiązać kontaktu z tatą jej się nie udaje, ale z czymś innym a i owszem. Polecam fanom gatunku

19. Delirium

To film, który rozwalił mi system końcówką. W ogóle się jej nie spodziewałam. Opowiada o mężczyźnie, który wyszedł z zamkniętego ośrodka na okres próbny. Przez 30 dni ma mieszkać w swojej rezydencji i nie może jej opuszczać. Szkoda tylko, że w środku zaczynają się dziać niepokojące zdarzenia… Bardzo polecam film osobom, które lubią myśleć w trakcie oglądania. Według mnie zakończenie było fenomenalne i połączyło wszystkie wątki w całość. Poproszę więcej takich horrorów.

20. Hostel 1 i 2

Jest jeszcze część trzecia, ale jej już aż tak nie polecam. Horror – typowa siekanka. Dla fanów ?.