Rzym. Stolica i największe miasto Włoch. Znane już od czasów starożytności. Pamiętam, że na lekcjach historii w szkołach zawsze temat Rzymian i Greków omawiany był jako pierwszy. Aż wstyd  się przyznać, że jechałam tam jednak głównie z myślą trzaśnięcia kilku zdjęć w modnych miejscówkach o wschodzie słońca. Zdanie zmieniłam, jak tylko zobaczyłam Koloseum (a był to nasz pierwszy przystanek na trasie zwiedzania). W końcu wyjechaliśmy z Rzymu bez ani jednego ładnego zdjęcia. Totalnie pochłonęło nas zwiedzanie go.

Ilość przepięknie zachowanych miejsc w Rzymie przebija wszystko inne, co do tej pory widzieliśmy. W tym mieście to dopiero można poczuć się jak za czasów starożytnych. Wystarczy przejść się Forum Romanum, czy wejść do Koloseum. My już wiemy, że poświęciliśmy zbyt mało czasu Wiecznemu Miastu i musimy tam wrócić. Nie udało nam się zobaczyć wszystkiego, co chcieliśmy. Mam nadzieję, że Wy będziecie mądrzejsi i planując wypad do Rzymu, dacie sobie minimum 5 dni na odkrywanie jego zabytków.

Poniżej spisałam Wam listę 10 miejsc, które po prostu trzeba zobaczyć będąc w Wiecznym Mieście. Niestety, my do trzech ostatnich pozycji (z gwiazdką) nie dotarliśmy – zwyczajnie zabrakło nam czasu. Także nie popełniajcie naszego błędu. Trzy dni w Rzymie, jeżeli chce się zwiedzić jeszcze Watykan to zdecydowanie za mało (osobny wpis o Watykanie znajdziecie tutaj).

1. Fontanna di Trevi

Kiedy ją zobaczyłam, zaniemówiłam. Serio. W życiu bym nie pomyślała, że zwykła fontanna może być tak piękna. Widziałam ją wiele razy na zdjęciach na Instagramie, ale dopiero na żywo robi ona piorunujące wrażenie. No bo hej, widzieliście kiedyś fontannę w formie budynku ?? Wokół niej roją się tłumy turystów. Każdy chce zrobić sobie zdjęcie, albo wrzucić do niej monetę. Jedna ma zapewnić powrót do Rzymu, dwie – romans, trzy – ślub. My przesądni nie jesteśmy, więc zamiast wrzucać monetę, to ją odłożyliśmy na kolejną wycieczkę do Wiecznego Miasta ?.

Nasza rada: Jeżeli chcecie zobaczyć fontannę na spokojnie, bez dzikich tłumów, przyjdzie w okolicach 7 rano.

2. Koloseum i Łuk Konstantyna

Do Koloseum udaliśmy się od razu po przyjeździe do Rzymu. Zaraz obok niego znajduje się stacja metra, więc chcieliśmy urządzić sobie krótkie, nocne zwiedzanie Koloseum i Fontanny di Trevi. Niestety, parę chwil po tym, jak wyszliśmy ze stacji, zaczął padać deszcz. No i nici z naszych planów. Nie szkoda nam jednak nocnej wycieczki pod Koloseum, bo oświetlone w ciemnościach  prezentuje się nawet lepiej niż za dnia.

Nasza rada: Koniecznie wejdźcie do środka Koloseum. Nas gonił bardzo czas, nie zrobiliśmy tego i teraz żałujemy. Warto zainwestować w Roma Pass – kosztuje około 30 euro a uprawnia Was do darmowego korzystania z komunikacji miejskiej przez 72h oraz wstępu do Koloseum i dwóch wybranych muzeów (ja bym koniecznie wybrała Forum Romanum!).

3. Forum Romanum

Forum Romanum bardzo przypomina mi odkopane ruiny Pompei. Jest w nim nuta tajemniczości, starożytności i powiew historii. Najchętniej wynajęłabym polskiego przewodnika, żeby następnym razem oprowadził nas po całym Rzymie i poopowiadał o historii i różnych ciekawostkach związanych z danym miejscem. Forum Romanum jest najstarszym placem miejskim w Rzymie. Znajdują się tam m.in. ruiny świątyń, bazylik i łuków triumfalnych.

4. Plac Wenecki (Piazza Venezia)

Jeden z najpiękniejszych placów, jakie widziałam. Znajduje się na nim m.in. Pałac Wenecki, który kiedyś służył jako rezydencja papieży a obecnie znajduje się tam muzeum.

5. Panteon

Panteon od czasów starożytnych był świątynią poświęconą bogom. Później został przekształcony w kościół. Ma tylko jedno „okno”, które stanowi oculus umiejscowiony w kopule (która jest większa niż ta na Bazylice św. Piotra). W środku znajduje się ołtarz, gdzie do dziś odprawiane są msze. Można również podziwiać grób renesansowego malarza Rafaela. Na nas największe wrażenie Panteon zrobił od zewnątrz. Wchodząc do środka jednak nic nie tracicie – wstęp jest darmowy.

6. Most i Zamek Świętego Anioła

Zamek początkowo służył jako grobowiec, później jednak był m.in. fortecą, więzieniem czy twierdzą. Obecnie znajduje się w nim watykańskie muzeum średniowiecznej broni. Jest połączony korytarzem z Watykanem. Zwiedzanie Zamku kosztuje ok. 12 euro. Myślę, że warto zainwestować te pieniądze, aby zobaczyć budowlę od wewnątrz plus mieć dostęp do tarasu widokowego.

7. Watykan

Osobny wpis o naszym dniu w Watykanie znajdziecie tutaj.

8* Piazza Navona i Fontanna Czterech Rzek

Jeden z najpiękniejszych rzymskich placów. Ma on kształt areny, ponieważ powstał w miejscu antycznego stadionu. Znajdują się na nim aż trzy fontanny. Dwie z nich – Fontannę Czterech Rzek i Maura zaprojektował sam Bernini.

9* Schody Hiszpańskie i Piazza di Spagna

Jedne z najdłuższych i najszerszych schodów w Europie. U ich podnóża znajduje się Fontanna Barcaccia (zasilana wodą z tego samego akweduktu co Fontanna di Trevi) a u szczytu Kościół św. Trójcy. Kultowe miejsce, tłumnie odwiedzane przez turystów, o którym… zapomniałam ?. Serio. Mieliśmy tam iść prosto z Fontanny di Trevi, ale mi się zapomniało i poszliśmy w stronę Placu Weneckiego. Masakra ??‍♀️.

10* Termy Karakalli

Są to najlepiej zachowane i największe rzymskie termy. Zasilane były wodą z akweduktu. Podobno miały rozmiar 16 boisk piłkarskich i mogły pomieścić 6 tysięcy osób. Cena biletu wstępu to ok. 8 euro.

To już całe nasze top 10 miejsc, które trzeba zobaczyć będąc w Rzymie. My nie zdążyliśmy zwiedzić trzech ostatnich pozycji i w wielu miejscach nie weszliśmy do środka. Żałujemy tego, jednak nie mieliśmy szans w walce ze zbyt szybko uciekającym czasem. Rzym pozostaje więc na naszej liście miast, do których musimy wrócić.

Byliście kiedyś w Rzymie? Może w naszym zestawieniu nie ma zabytku, który Was zachwycił? Jeżeli tak w rzeczywistości jest, to koniecznie dajcie znać w komentarzu! Będziemy spisywać listę „must see” przed następnym wypadem do Wiecznego Miasta ❤️.

A teraz Kochani chciałabym Wam jeszcze udzielić rad dotyczących poruszania się pomiędzy zabytkami. Otóż, jeden cały dzień zarezerwujcie sobie na Watykan i Zamek św. Anioła. Kolejnego dnia wysiądźcie na stacji metra przy Koloseum i to od niego zacznijcie zwiedzanie. Możecie się od razu cofnąć ok. 1 km do Term Karakalli. Później przejdziecie płynnie dalej przez Forum Romanum, Plac Wenecki, Fontannę di Trevi, Panteon, Piazza Navona i wycieczkę zakończycie na Schodach Hiszpańskich. Jeżeli będziecie wszystko (oprócz Watykanu) chcieli zobaczyć w jeden dzień, nie dacie rady wejść nigdzie do środka. A uwierzcie, że warto obejrzeć Rzym dokładnie, nie spiesząc się. Delektujcie się pobytem w Wiecznym Mieście. Jest niesamowite.