Przyznam Wam szczerze, że od kiedy mamy z Pio dobre telefony, to zwyczajnie nie chce nam się targać ze sobą lustrzanki, żeby zrobić zdjęcia. Ja mam iPhone 11 pro, a Pio odziedziczył mojego Xs’a i tak dobrze nam się z nimi współpracuje, że naszego ciężkiego Canona używamy naprawdę sporadycznie. Ostatnio nawet Pio strzelił na niego takiego focha w trakcie robienia zdjęć, że odniósł go do samochodu i stwierdził, że telefonem te zdjęcia wyjdą zwyczajnie lepsze. Prawdopodobnie wrócimy do używania lustrzanki dopiero jak zaopatrzymy się w nowy sprzęt, który jakością rzeczywiście przebije zdjęcia robione telefonem. Na razie jednak takiej potrzeby nie ma (i kilkudziesięciu tysięcy w zapasie ?). Jeżeli Wy też wykonujecie większość fotografii smartfonem, to serdecznie zapraszam Was do przeczytania naszych trików, jak to robić lepiej (i bardziej świadomie ?).

1. Źródło światła ma padać na obiekt/postać

Kiedy robisz zdjęcie ustaw się tak, aby źródło światła padało na fotografowaną osobę, lub rzecz. Nie rób zdjęć z obiektywem skierowanym pod światło. Jeżeli robisz selfie, to stań tak, aby słońce oświetlało twoją twarz, a nie było za Tobą. Nigdy nie ustawiaj się tak, żeby mieć źródło światła w tle. To naprawdę robi bardzo dużą różnicę. Na zdjęciach poniżej widać, jak bardzo wpływa ten aspekt na ostrość. Po lewo jestem odpowiednio oświetlona i cała moja twarz jest ostra. Po prawo natomiast jestem kiepsko oświetlona i część twarzy jest rozmyte (np. brwi). Oba zdjęcia były wykonane w trybie portretowym.

2. Włącz siatkę w ustawieniach aparatu

Ten podpunkt zmienił nasze życie, serio. Wcześniej siatka wydawała mi się zbędna, ale obecnie nie wyobrażam sobie robienia zdjęć bez niej. Zdecydowanie ułatwia kadrowanie. Można bez problemu zrobić równe i symetryczne zdjęcie. Poza tym, dzięki niej można korzystać z reguły np. trójpodziału (najważniejszy punkty zdjęcia to te na stykach linii).

3. Przetrzyj obiektyw

O tym zapomina większość osób, a jest to niezwykle ważne. Później się wszyscy dziwią, że ich zdjęcia są niewyraźne i rozmazane. My zazwyczaj przecieramy obiektyw koszulką od wewnętrznej strony, albo moją szmatką do czyszczenia okularów.

4. Nie używaj lampy błyskowej (chyba, że z dyfuzorem)

Jak widzę zdjęcia robione przy użyciu lampy błyskowej, to mam ubaw po pachy. Nie ma to jak białe czoło i czerwone oczy 🙈. Zdjęcia z lampą błyskową trzeba naprawdę umieć robić, żeby wyszły dobre. To światło jest po prostu zbyt mocne. Jeżeli jest ciemno i upieracie się na wykorzystanie lampy błyskowej, to użyjcie prowizorycznego dyfuzora, który Wam to światło troszkę zmiękczy. Możecie w tym celu zastosować, np. kawałek rozdzielonej chusteczki higienicznej.

5. Włącz tryb HDR w ustawieniach aparatu

Dzięki włączeniu trybu HDR, Wasz telefon wykona trzy zdjęcia w różnych ekspozycjach – normalnej, najjaśniejszej i najciemniejszej i połączy ich najlepsze elementy, żeby stworzyć jedno. Wspaniała opcja.

6. Kadruj w trakcie robienia zdjęcia

Kadrowanie to dla mnie przede wszystkim myślenie, co na zdjęciu ma się znaleźć i jak wyglądać. Oczywiście, można wykadrować zdjęcie już po zrobieniu, ale po co dodawać sobie roboty. Najlepiej w trakcie wykonywania ujęcia po prostu zbliżyć się do postaci/obiektu i ustawić się (albo aparat) pod odpowiednim kątem.

7. Kliknij na ekranie w punkt, który ma być najostrzejszy

Obecne smartfony to bardzo inteligentne urządzenia, jednak czasem trzeba im pomóc. Kliknijcie zawsze na ekranie w punkt, który chcecie, żeby był najostrzejszy. Ułatwi to pracę Waszemu aparatowi i jest mniejsze prawdopodobieństwo, że zdjęcie wyjdzie nieostre.

8. Używaj trybu live

Ja trybu live używam, kiedy musimy zrobić zdjęcie w miarę szybko i jest ryzyko, że może nie wyjść. Dzięki niemu mamy zarejestrowane 1,5 sekundy przed i po zrobieniu zdjęcia i możemy sobie później w trybie edycji wybrać, która klatka nam najbardziej pasuje, żeby zostać zdjęciem kluczowym. Nie polecam jednak mieć trybu live włączonego na stałe, bo te zdjęcia są klocami, które zajmują cholernie dużo pamięci.

9. Rób zdjęcia zarówno w trybie zwykłym, jak i portretowym

Zalecam ten punkt osobom, które mają starsze telefony, w których po zrobieniu zdjęcia w trybie portretowym nie da się cofnąć rozmycia, lub dostosować go do Waszych potrzeb. Czasem jest tak, że w portrecie rozmyje się nie to, co powinno i wtedy powstaje problem. Jak zrobicie i zdjęcie zwykłe i zdjęcie portretowe, kłopot się sam rozwiązuje. Po prostu wybierzecie zdjęcie wykonane w trybie normalnym. Poniżej przykład, jak ja sobie „naprawiłam” źle wykonane zdjęcie portretowe.

10. Pomóż swoim dłoniom

Nie wiem jak Wam, ale mi to się tak trzęsą ręce, że przed pojawieniem się aparatów z wbudowaną stabilizacją, musiałam zawsze rękę o coś oprzeć. Teraz, mimo że stabilizacja w większości telefonów działa naprawdę spoko, to ja i tak staram się gdzieś/czymś ten łokieć podeprzeć. I zazwyczaj robię zdjęcie pod koniec wydychania powietrza z płuc 😅. Wtedy ciało mi się najmniej porusza i zdjęcia wychodzą zdecydowanie lepsze.

11. Nie rób zdjęć, kiedy słońce jest zbyt mocne

To jest złota zasada. Nigdy, przenigdy zdjęcia nie wyjdą, kiedy zrobisz je w zbyt mocnym słońcu. Poniżej Wam przedstawię naszą pierwszą jesienną sesję 2019, kiedy mieliśmy zrobić zdjęcia na Halloween. Wyszła z tego masakra i te zdjęcia dopiero teraz, po raz pierwszy zostaną opublikowane. Nadają się tylko jako przestroga. Słońce nie może być zbyt wysoko na niebie i świecić zbyt jasno. Godziny 9-16 kompletnie odpadają (chyba, że to zima albo mega pochmurny dzień).

12. Nie „ucinaj” postaci ani obiektu w złym miejscu

To jest zmora Pio. Ile on za to opieprzów zgarnął, to nie zliczę 😂. Teraz już nad tym panuje, ale kiedyś uwielbiał ucinać mi stopę, nogi w połowie łydki, palce u rąk, głowę, ramię… No wszystko mi ucinał 🙈😂! Teraz już wie, jakich zasad ma się trzymać. Robimy zdjęcia typowo portretowe, kończące się w talii/nad kolanami, lub całej postaci (ze stopami!). Możecie też spojrzeć tutaj, żeby mieć lepszy obraz tego, gdzie zdjęcia nie ucinać.

13. Korzystaj ze złotej godziny, lub światła porannego

Tutaj kontynuuję myśl z punktu 11. Kiedy w takim razie te zdjęcia robić? Ja korzystam z dwóch zasad. Jeżeli są to zdjęcia w domu, to robię je rano (10-14) z oknami zasłoniętymi roletami i firanką 😉. Zawsze uważam, że lepiej zrobić zdjęcie za ciemne, niż za jasne. Czemu? Ano, ciemne zawsze można rozjaśnić. Z jasnym i prześwietlonym nie zrobi się już nic. Druga zasada tyczy się zdjęć na zewnątrz. Sprawdzam w Google, kiedy jest danego dnia zachód słońca i korzystam ze „złotej” godziny, czyli 60 minut przed tym, jak słońce zniknie za horyzontem. Często jedziemy 1,5h przed zachodem, żeby przez pół godziny znaleźć najlepsze miejsce, kąt i ustawienie. Zazwyczaj najlepsze zdjęcia wychodzą, kiedy słońce jest już naprawdę nisko.

14. Zainwestuj w iPhone

Przepraszam za dyskryminację Samsungów, Huawei i innych telefonów, ale jak na razie nie mają szans z produktem Apple. Uwierzcie, że jeszcze dwa lata temu byłam wyznawcą Samsunga i inne firmy dla mnie nie istniały. Jednak model S8 zawiódł mnie do tego stopnia, że oddałam go mamie po niecałym roku używania i poleciałam kupić iPhone. To była najlepsza decyzja, jaką podjęłam. Serio lepiej kupić iPhone 7 plus, lub 8 plus niż Samsunga S8, S9 czy S10e. O innych modelach się nie wypowiadam, tymi trzema miałam okazję robić zdjęcia. Niedopracowanie ich aparatów aż mnie w oczy kuło. Tryb Pro to nieśmieszny żart, a kolory są nierzeczywiste. Z produktem Apple robienie ładnych zdjęć jest dziecinnie proste i oszczędza masę czasu i nerwów.

15. Zainstaluj darmowe aplikacje do obróbki zdjęć

Jak jesteście ze mną dłużej to wiecie, że jestem maniaczką obróbki zdjęć 😄. Nic nie poprawia ich wyglądu tak, jak uwydatnienie kolorów. Nie chcę się powtarzać, więc tutaj macie wpis o moich ulubionych aplikacjach, a tutaj mój darmowy jesienny preset do pobrania. Szczególnie polecam Wam na początek Lightroom Mobile i Snapseed. Nimi obrabiam wszystkie zdjęcia, które wstawiam do sieci.

Mam nadzieję, że nasze triki pomogą Wam robić lepsze zdjęcia telefonem. Uwierzcie, że po ich kilkukrotnym wdrożeniu w życie, wejdą Wam w nawyk. A poprawa wyglądu fotografii będzie Was mega motywowała ?